آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
یه عمو قصه گو، یه عالمه قصه PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۱

"عمو قصه گو " نام مستعار یکی از مربیان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران است که با راه اندازی کانال قصه گویی، هر شب کودکان ونوجوانان این سرزمین را مهمان قصه های خود می کند.

"ابوذر افشنگ" یکی از مربیان  خوب کانون پرورش فکری مازندران است که در کسوت مربی ادبی پاره وقت در مراکز تنکابن و نشتارود فعالیت می کند. وی متولد بهمن ماه سال شصت بوده و نزدیک به هجده سال است در زمینه های مختلف ادبی و هنری همانند شعر و ترانه بزرگسال،شعر و داستان کودک و نوجوان و قصه گویی فعالیت جدی و مستمر دارد.

خود او می گوید: "طی این سالها با نشریات مختلف ادبی در حیطه بزرگسال و نشریات کودک و نوجوان همچون سروش کودک و نوجوان و دوچرخه همشهری همکاری داشته و دارم."

این مربی فعال ادبی در حال حاضر به صورت شخصی کانال " عمو قصه گو"  را در فضای مجازی راه اندازی کرد که هر شب  برای کودکان و نوجوانان قصه می گوید. تاثیر این فعالیت و استقبال بچه ها و خانواده ها آنقدر بود که گفتگوی زیر  با ابوذر افشنگ صورت گرفت.

 

 

*ازکانال قصه گویی توضیح  دهید و هدفتان از راه اندازی این رسانه چیست؟

ایده ی راه اندازی کانال عموقصه گو از یک سال قبل در ذهنم جرقه زده شد. با توجه به اینکه نسل من یعنی نسل دهه ی شصت با قصه و برنامه های قصه محوری همچون آقای "حکایتی" با اجرای استاد"بهرام شاه محمدلو" بزرگ شده و بالیده، نسبت به تاثیر خوب قصه بر شکل گیری شخصیت مثبت کودکان این سرزمین در زندگی کاری و اجتماعی آینده شان واقف شدم و نسبت به راه اندازی این کانال با وجود تمام سختی های پیش رو اقدام کردم.


* نگاهتان به قصه و قصه گویی چگونه است ؟
قصه تاثیر سحرانگیزی بر کودکان و حتی خردسالان و بزرگسالان دارد.شاید باورتان نشود اما من در این کانال مخاطبین زیادی حتی در گروههای سنی یک سال تا شصت سال دارم. بارها اتفاق افتاده که پدر مادرها به من پیام داده اند و اعتراف کرده اند که آنها نیز در کنار نوباوگانشان به قصه های من گوش می کنند. حتی گفته اند که کودکانشان بعد از شنیدن قصه به اتاق خواب رفته اند و خوابیده اند و هر بار که دلیل این اتفاق را از آنها پرسیده اند جواب شنیده اند که عموقصه گو بهمون گفته بچه ی منظم و خوب باید بعد شنیدن قصه بخوابه تا صبح زود سرحال و قبراق از خواب بیدار بشه...

 

*بیشتر چه موضوعاتی رو برای قصه گویی انتخاب می کنید؟

بیشتر تمرکزم بر قصه هایی است که با تم طنز بتوانند مفاهیم تربیتی و آموزشی کلانی را به کودک منتقل کنند.این روزها تاکیدم بیشتر بر قصه های خانواده محور است متاسفانه امروزه نوجوانان ما بنابه شرایط حال و حاضر اجتماعی کمی خودمختار شده اند و گاه نقش پدر و مادر و حتی پدربزرگ و مادربزرگها در زمینه های مختلف تربیتی و پیشنهادات منطقی و دلسوزانه ی آنها توسط نوجوانان و حتی کودکان رد می شود که اگر این عزیزان در کودکی با چنین قصه هایی خو می گرفتند یا مثلا برنامه های قصه گویی ای موجود بود تا مفاهیم احترام به بزرگترها در آنها تاکید شده بود حال چنین مشکلاتی وجود نداشت. به شخصه پیشنهاد اخیرم و انتخاب قصه هایم از مجموعه قصه های "کوتی کوتی" استاد فرهاد حسن زاده بود که بارها مفاهیم اهمیت دادن به خانواده و دلسوزی ارکان خانواده نسبت به کودکان و نوجوانان در آنها با بیان طنز تاکید شده بود.
یک قصه ی خوب آنقدر تاثیر دارد که می تواند تمام زندگی یک کودک را در آینده متحول کند خود من به شخصه هنوز قصه های خوب دوران کودکی را در ذهن دارم و چه بسا قصه های خوبی بوده اند که سالها پیش با شنیدن آنها مسیر زندگی ام را متحول کرده اند و مرا در یک مسیر درست برای زیستن قرار داده اند قصه هایی شنیده ام که محوریت آنها بر مهربانی و محبت به حیوانات بود و یا قصه هایی خوانده ام یا برایم تعریف کرده اند که در مورد بها دادن به طبیعت و احترام به طبیعت بود و حال آن قصه ها باعث شده اند که مفاهیم موجود در آنها را در زندگی ام به کار ببندم.


*تاچه اندازه ای  قصه گویی را در تربیت و انتقال پیام های تربیتی موثر می دانید؟

بگذارید ماجرای کودکی را برایتان تعریف کنم که از خوابیدن در اتاق خوابش هراس داشت و از تاریکی اتاق می ترسید به پیشنهاد والدین کودک قصه ای با این مضمون در کانال به اشتراک گذاشتم که فردای همان روز با پیام پر از مهر آن والدین مواجه شدم که از حل شدن این مشکل حکایت کرده بودند.

ببینید: قصه، انتخاب قصه و مخصوصا نوع اجرای قصه گو، عناصری هستند که دست به دست هم می دهند تا بتوانند خیلی از پیامهایی که والدین با شماتت و فشار نمی توانند به کودکان خود منتقل کنند از طریق آن به کودک منتقل شود. یکی از معضلات اجتماعی و بزرگ این روزها استفاده ی بی رویه کودکان از تلفنهای اندروید و شبکه های اجتماعی است که این شبکه ها علاوه بر مفید بودن، سرشار از پیامهای ناسالم برای کودکان هستند. باور کنید به آسانی و با انتخاب یک قصه مفید می توان این معضل را حل کرد.

*اوضاع قصه گویی شما  در این کانال چگونه است؟
بسیار عالی.خیلی خیلی خوشحالم و با اینکه این اتفاق هیچ رخداد مالی ای برایم نداشت اما همین که پیامهای صوتی و پر از مهر کودکان را می شنوم که از شنیدن قصه هایم راضی هستند خستگی کار از تنم بیرون می شود.خوشحالم که از سرتاسر ایران و حتی خارج از ایران کودکان ایرانی مخاطب شنیدن قصه های عموقصه گو هستند.در این کانال نویسندگان بزرگی همچون استاد فرهاد حسن زاده هم عضوند و باعث دلگرمی ام شده اند. شاید باورتان نشود اما این کانال حتی مخاطب کودک از شهر حلبچه هم دارد که پای ثابت شنیدن قصه ها است.در اینجا جا دارد از سرکار خانم کوثر روحانی و جناب آقای جعفرزاده همکارم در مرکز نشتارود تشکر ویژه داشته باشم که به عنوان ادمینهای کانال همواره همیار و مشاور من در ادامه این مسیر سخت بوده و هستند.

 

 استقبال بچه و علاقمندان از قصه های شما چقدر است؟ و چه برنامه هایی برای توسعه ی این کار دارید؟ *
آرزوی بزرگم این است که کاش می توانستم از طریق رادیو و برنامه ای تحت عنوان عموقصه گو برای بچه ها اجرای قصه داشته باشم تا مخاطبین کودک بیشتری قصه های عموقصه را می شنیدند.من به تنهایی و با ضبط ساده ی موبایل و صداپیشگی خودم قصه ها را ضبط می کنم که گاهی ممکن است فایلهای صوتی قصه کیفیت مناسب را نداشته باشند.علاوه بر رادیو می شد چند قصه با کیفیت خوب در استودیو و با حمایت کانون ضبط و به عنوان یک پکیج در مراکز کانون کشور پخش شود که آن هم از تاثیر بالایی برخوردار است.حتی می شود یک اپلیکیشن شنیداری قصه برای کودکان نابینا تهیه نمود که همه ی این ها نیاز به حمایت مدیران امر از عموقصه گو دارد.

 

 

*چه انتظاری دارید؟

انتظارم حمایت است و حمایت است و حمایت. باور کنید شگفت زده ام و اصلا فکرش را نمی کردم که زمانی این همه استقبال از کانال عموقصه گو بشود. از مسوولین امر خواهش می کنم که شرایطی را برایم فراهم کنند تا از طریق رسانه های پرتاثیر جمعی مخاطبین بیشتری برای شنیدن قصه داشته باشم چرا که می دانم خیلی ها از وجود چنین کانالی بی اطلاعند یا اگر هم اطلاع دارند توانایی دانلود قصه ها را برای هر شب ندارند حتی خود من هم با هزینه شخصی و خرید پی در پی بسته های اینترنتی مواجه شده ام که کار را برایم سخت نموده است. البته به خاطر قولی که به بچه ها داده ام در ادامه این راه کوتاه نیامده و نمی آیم.


*نظرتان در باره کانون پرورش فکری  چیست و تاثیر آن را در رشد و شکوفایی استعداد های بچه هاچقدر مفید می دانید؟

کانون که در حقیقت گل سرسبد و یک فرصت عالی برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم است.کانون و کتابخانه ی کانون همراه با مربیان عاشقش با وجود تمام سختیهای معیشتی و حقوقی یک محیط بسیار تاثیرگذار برای شکل دهی و فرم دادن به شخصیت اجتماعی کودکان و نوجوانان است.خود من هشت سال است که تقریبا به عنوان مربی پاره وقت در خدمت کودکان و نوجوانان این سرزمین هستم و با وجود تمام سختیها و مشقتهای مختلف مالی و شغلی خوشحالم که بسیاری از هنرجوهایم را صاحب تالیف کرده ام،  و این زمینه ای فراهم آورد تا آنها از بسیاری معضلات اجتماعی و بزه در امان باشند.
در پایان از شما بابت فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید تشکر می کنم و امیدوارم که قدر قصه و قصه گو و قصه ی خوب را بدانیم و به آنها بها دهیم.

 

 

رای گیری

نظر شما درباره سایت